Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, önemli açıklamalarda bulundu. Cengiz, Gomis'in gidiş kararının teknik heyet ait olduğunu belirtirken, Modeste transferinde önemli bir risk gördüklerini ve ocak ayında yıldız oyuncuyu tekrar gündeme alabileceklerini söyledi. Cengiz, ekonomik anlamda dikkatli olmaları gerektiğini belirtip esprili şekilde "Hayaller Van Persie, gerçekler tam tersi olabiliyor" ifadesini kullandı.

"Benim en büyük silahım, en büyük güvencem, açıklık, samimiyet ve şeffaflık. Ben doğruları söylediğim sürece Galatasaray'ın başkanıyım. Yanlış söylediğim andan sonra Galatasaray başkanı değilim. Başkan seçileli 7 ay geçti. Bir insan yettiğini hissettiği anda bitmiştir. Ben asla tamamen başarılı olduğuma inanmıyorum. Öyle hissettiğim anda görevim bitmiştir. Bugün bana tepki de olabilir. Kendine göre beni yeterli görmeyebilir, yönetimi zayıf görebilir ama ben mücadeleyi bırakmam, asla siperi terk etmem. Ama komutanımız olan genel kurul ve taraftarlar, bırak derse siperden çekilirim. Taraftar bana çok destek verdi. Bir forvet transferi olmadı diye, döviz kurunun artışı unutuldu, Amerika'nın presi unutuldu, forvet ana konu oldu. Bu güzel bir şey, taraftarın ilgisini gösterir. Tepkileri anlayışla karşılıyorum. Saygı duyuyorum.

Transfer, oyuncular, maça çıkış, diziliş... Hepsi teknik ekibe kalmış. Teknik ekibimiz Emre Akbaba'yı istedi. Futbolcu ile ben hiç görüşmedim, sadece imza töreninde tanıştım. Galatasaray'da başkan futbolcu transferine hiçbir zaman karışmaz. Buradan hocamız Fatih Terim'in doğum gününü de kutluyorum. İyi ki var. Emre Akbaba için bizden ilk başta 7 milyon Euro istediler. Biz satmadan adam alamayız. Alırsın ama Şampiyonlar Ligi'nde oynatamazsın. Ligde oynatırsın. Bizim de ilk hedefimiz Şampiyonlar Ligi. 2. hedefimiz Süper Lig. Sözleşmesinin bitmesine 6 ay kaldığı için de 3 milyon Euro'ya kadar da düştüler. Oyuncu da Galatasaraylı olduğunu ve bize gelmek istediğini çeşitli aracılarla iletti. Sonrasında 3 milyon euro'ya çıktık. Nagatomo'da da aynı şey olmuştu. Biz görmedik ama bir rakibimizin 4.5 milyon euroluk teklifte bulunduğunu söylediler. Taraftarın baskısı sonrası biz de fiyat yükselttik ve 4 milyon euro'ya aldık.

Gomis konusunda teknik heyetimiz ne dediyse onu yaptım. Ben Gomis'i hayatımda 3 kez gördük. Ben soyunma odasına hiç inmedim. Bilmem. Hiç gitmedim. Florya'ya da gitmedim. Bizde her şeye teknik heyet karar verir. Gomis de bizden gitmek istiyordu. Teknik heyet özellikle Gomis'i göndermek istedi diye bir şey asla yok. Dursun Özbek yönetiminin Gomis'e zam sözü verdiğini bilmiyorum. Öyle bir şey olsaydı sözleşmesinde yazardı. Sözleşmesinde yazmıyordu. Gomis'in menajeri, 'Ya sözleşmeye zam yapın ya da sözleşmeyi uzatın' dedi. Ben, Galatasaray'ın haklarını koruyan birisiyim. Gitmeyi isteyenler onlardı. Teknik heyet de Galatasaray'ın çıkarları neyse ona göre hareket eder. Gomis ile Muslera arasında tartışma yok, yanlış duyulmuş. Sadece kendisi gol kralı, talep etmekte haklı, bazılarını kıyas göstermekte haklı. Menajerler kendilerine göre ücretinin artmasını istedi. Biz Fatih hocanın dediklerine bakarız.

"Taraftar forvet yok, sıfır puanla çıkarsın diyor ya, biz planlarımızı en kötüye göre yaparız. İyisi gelirse, şükrederiz. Sıfır puan üzerinden yaptığımız puantajdan bize gelecek gelir 40 milyon euro, harika. UEFA'dan ayın 21'inde 10 milyon euro geliyor. Galatasaray camiası 1-1,5 yıl dayanırsa, salaha ulaşacaktır. Muhammed Salah değil, kurtuluşa ulaşacaktır. İbra deyince de Ibrahimovic anlaşılıyor. Hayaller Robin van Persie, gerçekler tam tersi olabiliyor. (Gülerek)"