Herkes İbrahim Karagül’den bu soruların yanıtını bekliyor

Türkiye ile Çin’in karşılıklı sert açıklamalar yapmasına neden olan bu yalan haberi hükümete yakın medyaya kim servis etti?Türkiye ile Çin arasında ipler geçen hafta karşılıklı yapılan açıklamalar nedeniyle gerildi. Gerginliğin nedeni ise; Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit…
Hükümete yakın medya Abdurrehim Heyit’in “öldürüldü”ğü şeklinde haberler geçince, Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “Çin makamlarının Uygur Türklerine yönelik sistematik asimilasyon politikası insanlık adına büyük bir utanç kaynağıdır"ifadelerini kullanmış ve "Böyle bir ortamda, bir bestesi yüzünden 8 yıl hapse mahkum edilen değerli halk ozanı Abdurrehim Heyit'in hapishanedeki ikinci yılında vefat ettiği haberini derin teessürle öğrendik" demişti. Bunun üzerine Çin, Türk Dışişleri’ni yalanladı ve öldürüldüğü iddia edilen Abdurrehim Heyit’in görüntülerini yayımladı.
Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül, yazılarında ve konuşmalarında sık sık Türkiye’nin bir kuşatma altında olduğundan söz ediyor. Karagül, bu kuşatmanın, ABD ve Batı eksenli olduğuna vurgu yaparak, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin Suriye’nin doğusunda varlığına dikkat çekiyordu. ABD’nin Türkiye’ye karşı tutumu, Türkiye’yi dış politikada Rusya ve Çin’le daha fazla hareket etmeye itti. Böyle bir dönemde Çin’le Türkiye’nin ilişkileri, Abdurrehim Heyit’in öldürüldüğü şeklindeki bir yalan haber nedeniyle gerildi.
Peki…
Türkiye ile Çin’in karşılıklı sert açıklamalar yapmasına neden olan bu yalan haberi hükümete yakın medyaya kim servis etti?
Türk Dışişleri’ni kim kandırdı?


Hükümete yakın medya Abdurrehim Heyit’in öldürüldüğü şeklindeki yalan haberi neden geçti?
Bu yalan haberler aracılığıyla Türkiye nereye doğru itilmek isteniyor?
Kuşkusuz bu soruların yanıtını “Türkiye kuşatılıyor” diyen İbrahim Karagül daha iyi biliyordur.
İşte hükümete yakın medyada çıkan o yalan haber:Odatv.com