Dün RTÜK denetimine tabii tutulduğunu ilan eden yönetmelik yayınlanan Netflix Türkiye’ye bir kötü haber daha. Türk sinemasının en büyük yapım şirketlerinden ikisi BKM ve TAFF Pictures ortak bir yerli dijital platform kurmaya hazırlandıklarını resmi olarak açıkladılar.
Dün yayınlanan yönetmelik ile RTÜK denetimine tabii olan Netflix henüz kendine gelemeden bir darbe daha almaya hazırlanıyor. Türkiye’nin iki dev fim yapım şirketi BKM ve TAFF Pictures güçlerini birleştirerek yerli dijital platform üzerinde çalışıyor. Şuan için çok ayrıntı verilmeyen oluşum yakın bir gelecekte kullanıma açılabilir.
Yerli Dijital Platform için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor

BKM ve TAFF Pictures, son on yılda 100’ü aşkın sinema filmi ve bir o kadar diziye sahip. Yeni platform ile birlikte tüm bu film ve diziler online olarak izlenebilecek. Dünya çapında baktığımızda çok geniş bir arşiv sayılmaz ancak ülkemiz açısından bakarsak en büyük arşiv diyebiliriz. Platformda yeni çekilecek filmler vizyonun hemen ardından yerlerini alacaklar.
İki şirket Türkiye’nin en çalışkan film şirketlerini söylersek yanlış olmaz. İki şirketin toplam gişe hasılatı 1.25 milyar TL ve sinemadaki seyirci sayılar ise yaklaşık olarak 125 milyon. Yeni kuracakları platform ile izleyici sayılarını artırmayı planlıyorlar.
BKM ve TAFF Pictures, Türkiye için geniş sayılan bir arşive sahip olabilirler. Ancak dijital platform sektöründeki en büyük rakipleri Netflix’in arşivini düşününce çok düşük kalıyor. Platfomun kütüphanesinde yalnızca kendi yapımlarını yayınlarlar ise işleri çok zor olacaktır. Zira 5000 kadar film ve dizi olan bir yer ekarşı 200 kadar yapım ile direnmek oldukça zor.